BusinessFeaturedGeneralLatest

ସେୟାର ବଜାରରେ ବଡ ଧରଣର ହ୍ରାସ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧,୬୦୦ ପଏଣ୍ଟ ଖସିଲା ସେନସେକ୍ସ

ମୁମ୍ବାଇ (ସଂକେତ ଟିଭି): ବିଶ୍ୱ ବଜାରର ପ୍ରଭାବରେ ବୁଧବାର ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବଜାରରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ବିଏସଇ ସେନସେକ୍ସ ପ୍ରାୟ ୧୬୨୮ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ସହ ୭୧୫୦୦.୭୬ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏନଏସଇ ନିଫଟି ୪୬୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇ ୨୧,୫୭୨ ପଏଣ୍ଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି ।

କେବଳ ଆଇଟି ଷ୍ଟକକୁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟ ଷ୍ଟକଗୁଡ଼ିକରେ ହ୍ରାସ ପରଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । ଅଟୋ, ମେଟାଲ, ଅଏଲ ଏଣ୍ଡ ଗ୍ୟାସ, ରିଅଲିଟି ଷ୍ଟକଗୁଡ଼ିକରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଆଦି ଷ୍ଟକ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଚସିଏଲ ଟେକ୍ ସର୍ବାଧିକ ୧.୩୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଇନଫୋସିସ୍ ୦.୫୫ ପ୍ରତିଶତ, ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ୦.୫୪ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଟିସିଏସ୍ ୦.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ହାସଲ କରିଛି ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଢେଇ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କୋଟାକ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇସିଏଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଜେଏସଡବ୍ଲୁ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ବଜାଜ ଫିନ୍ସର୍ଭର ସେୟାର ୨.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୩.୬୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି।

ସକାଳୁ ବିଏସଇ ସେନସେକ୍ସ ଏବଂ ଏନଏସଇ ନିଫ୍ଟି ବୁଧବାର ସକାଳୁ ଏକ ବଡ ପତନକୁ ସୂଚାଉଥିଲା। ଉଭୟ ପ୍ରାୟ ଏକ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଦିନର ବାଣିଜ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ବଜାର କ୍ଷତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। କାରବାର ବନ୍ଦ ହେବା ବେଳକୁ ସେନସେକ୍ସ ୧,୬୨୮ ପଏଣ୍ଟ ବା ୨.୨୩% ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ନିଫ୍ଟି ୨.୦୯% ପ୍ରତିଶତ ବା ୪୬୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଘରୋଇ ଷ୍ଟକ ବଜାରରେ ଗତ ୧୮ ମାସରେ ସର୍ବାଧିକ।

ଏହି ସମୟରେ, ବିଏସଇର ସମସ୍ତ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବଜାର ପୁଞ୍ଜି ୩୭୦.୪୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହ୍ରାସ ପାଇ ୪.୫୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଆଜିର ଏହି ହ୍ରାସ ଫଳରେ ନିବେଶକମାନେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ଅଧିବେଶନରେ ୩୭୪.୯୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା ବିଏସଇର ବଜାର ପୁଞ୍ଜି ଜାନୁଆରୀ ୧୭ରେ ୩୭୦.୩୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଏହା ଫଳରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନିବେଶକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୪.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ତେବେ ବୁଧବାର ବଜାରରେ ହ୍ରାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବଡ ପତନ। କେବଳ ସେନ୍ସେକ୍ସର ୧୬୦୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୯୫୦ ପଏଣ୍ଟ ଯୋଗଦାନ କରିଛି। ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ସେନସେକ୍ସ ଏବଂ ନିଫ୍ଟି ପାଇଁ ବୁଧବାର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଦିନ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଏଭଳି ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।