FeaturedGeneralLatest

NCERT ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ହଟିଲା ବାବ୍ରି ମସଜିଦ୍ ଭାଙ୍ଗିବା ଅଧ୍ୟାୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି): ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ଓ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ଲାଲ କୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହୋଇଥିବା ରାମ ରଥ ଯାତ୍ରା NCERT ପୁସ୍ତକରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି NCERT ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦୀନେଶ ପ୍ରସାଦ ସକଲାନି । ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ NCERT ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘୃଣା ଏବଂ ହିଂସା ଶିକ୍ଷାର ବିଷୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

NCERT ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦେଖି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କ ବହିଗୁଡ଼ିକ ସଫ୍ରୋନାଇଜ୍ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏ ବିଷୟରେ ଏନସିଆରଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦୀନେଶ ପ୍ରସାଦ ସକଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଲାବସକୁ ଗେରୁଆ ରଙ୍ଗ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ନାହିଁ, ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକର ସମସ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରମାଣ ଓ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲାଲ କୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାମ ରଥ ଯାତ୍ରାକୁ NCERT ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକରୁ ହଟାଇବାକୁ ନେଇ ସକଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦଙ୍ଗା ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍, ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହିଂସା ବିଷୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଓ ଉଦାସୀନ ନାଗରିକ ସୃଷ୍ଟି କରିବା।”

ସକଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ସଂଶୋଧନ କରିବା ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଥା, ଏହା ଶିକ୍ଷାର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ହୋଇଥାଏ। ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକର ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଯୋଗ କରି ସକଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କିଛି ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ।

ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ସହ ଜଡିତ ରେଫରେନ୍ସ ହଟାଇବା ଉପରେ ଏନସିଆରଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି, “ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଘୃଣା ଏବଂ ହିଂସା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ବିଷୟ ନୁହେଁ, ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକରେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇତିହାସ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି, ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକର ସଂଶୋଧନ ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ, ମୁଁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରେ ନାହିଁ।”