FeaturedGeneralLatestPolitics

ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ଓମ ବିର୍ଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି): ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଓମ ବିର୍ଲା ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏନଏଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ କେ.ସୁରେଶ ମଧ୍ୟ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ସେ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି।

ବୁଧବାର ଲୋକସଭାର ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଉଭୟ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବାଛି ସାରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧିନତା ପରେ ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ଯେତେବେଳେ ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇ ବାଚସ୍ପତି ପଦ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଲୋଡିଥିଲେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀଦଳ ବାଚସ୍ପତି ପଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଦଳ ଡେପୁଟି ସ୍ପିକର ପଦ ପାଇବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳିନାହିଁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ଯେ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେଙ୍କୁ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କଠାରୁ କଲ ଆସିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଆମ ବକ୍ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ସମଗ୍ର ବିରୋଧୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବକ୍ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବୁ। କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀଦଳ ଡେପୁଟି ବାଚସ୍ପତି ହେବା ଉଚିତ୍‌।