CulturalFeaturedLatest

ଲଣ୍ଡନରୁ-ଭାରତ ୩୦,୦୦୦ କି.ମି ବାଇକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କଲେ ସଦ୍‌ଗୁରୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୩: (ସଂକେତ ଟିଭି) ସଦ୍‌ଗୁରୁ ରୂପେ ଖ୍ୟାତ ଯୋଗଗୁରୁ ଜଗି ବସୁଦେବ, ସୋମବାର ତାଙ୍କର ‘ମୃତ୍ତିକା ସୁରକ୍ଷା’ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଲଣ୍ଡନରୁ ଭାରତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦,୦୦୦ କିଲୋମିଟରର ମୋଟର ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସଦ୍‌ଗୁରୁ ତାଙ୍କର ଏହି ୧୦୦ ଦିନିଆ ଯାତ୍ରା କାଳରେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ ଗସ୍ତ କରିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ସେଲିବ୍ରିଟି ଏବଂ ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ।

ସଦ୍‌ଗୁରୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୁହେଁ; କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଜାଣେ ସେଠାରେ ମୃତ୍ତିକା ସଙ୍କଟ ଅଛି’ । ସଦ୍‌ଗୁରୁ ଲଣ୍ଡନର ପାର୍ଲାରୀ ସ୍କୋୟାରରୁ ତାଙ୍କର ବାଇକ୍ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଲଣ୍ଡନର ପାର୍ଲାରୀ ସ୍କୋୟାରରୁ ସୋମବାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାବେ ତାଙ୍କର ମୋଟର ଲଣ୍ଡନରୁ-ଭାରତ ୩୦,୦୦୦ କି.ମି ବାଇକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କଲେ ସଦ୍‌ଗୁରୁ ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ମୋଟର ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା କାଳରେ ସେ ଏହି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆମଷ୍ଟରଡାମ୍‌, ବର୍ଲିନ୍ ଏବଂ ପ୍ରାଗ୍‌କୁ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଭାରତ ଆସିବା ବାଟରେ ରାସ୍ତାରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ସେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏହି ଯାତ୍ରା ୧୦୦ଦିନ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ତମ ବର୍ଷକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ୭୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ସ୍ୱଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।