CulturalFeaturedLatest

କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ବାତିଲ ହେଲା ଚାରିଧାମ୍ ଯାତ୍ରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୪: ( ସଂକେତ୍ ଟିଭି) ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚାରି ଧାମ ଯାତ୍ରାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଯାତ୍ରା 14 ମଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଥିଲା। ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ସେଠାରେ କେବଳ ପୂଜକମାନେ ନୀତିକାନ୍ତି ସଂପନ୍ନ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ 14 ରେ ଯମୁନୋତ୍ରି ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ସହିତ ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଜୁଲାଇ ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଚାର ଧାମ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

ଭକ୍ତମାନେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚାରଦାମ ଯାତ୍ରା ଅଧୀନରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବଦ୍ରିନାଥ, କେଦାରନାଥ, ଗାଙ୍ଗୋତ୍ରି ଏବଂ ଯମୁନୋତ୍ରି ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି । ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି।