BusinessGeneralLatest

ରେପୋ ରେଟ ପୁଣି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଲା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ

ମୁମ୍ବାଇ (ସଂକେତ ଟିଭି): ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ରେପୋ ରେଟ ପୂର୍ବ ପରି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଛି । ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି ରେପୋ ହାର ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ ଟାରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଏମପିସିର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠ ଥର ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ଏମପିସି ରେପୋ ହାରକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ କରି ୬.୫ ପ୍ରତିଶତରେ ରଖିଛି।

ବେଞ୍ଚମାର୍କ ସୁଧ ହାର ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏହା ୬.୨୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର୬.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲ। ପୂର୍ବରୁ, ମେ ୨୦୨୨ ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେପୋ ହାରକୁ ୨୫୦ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

1ଆରବିଆଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଘୋଷଣାର ମୁଖ୍ୟାଂଶ:
୨୦୨୪ରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାରରେ ହ୍ରାସ ହେବାର ଆଶା,
ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପରେ ଖାଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସର ପ୍ରଭାବ
ଏମପିସିର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୫%
୨୦୨୫ ରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିବ
ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ
ରେପୋ ହାର ୬.୫% ରେ ବଜାୟ ରହିଛି
୨୦୨୫ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୪.୫% ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି
୨୦୨୪ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପୂର୍ବାନୁମାନ ୫.୪% ରେ ରଖାଯାଇଛି