BusinessFeaturedGeneralLatest

କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ବଡ଼ ଆକ୍ସନ..

ମୁମ୍ବାଇ (ସଂକେତ ଟିଭି) : ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆରବିଆଇ) ବୁଧବାର କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ବଡ଼ କଟକଣା ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଆରବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏହାର ଅନଲାଇନ୍ ଓ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ଗ୍ରାହକ ଯୋଡିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ନୂତନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରିଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆଇଟି ରିସ୍କ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଇନେଫରମେସନ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟିରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଆରବିଆଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଥିବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେବା ଜାରି ରହିବ, ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଗ୍ରାହକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଆଇଟି ରିସ୍କ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଇନେଫରମେସନ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟିରେ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଆରବିଆଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୨ ଓ ୨୦୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଇଟି ତଦନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ଚିନ୍ତା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାଗୁଡିକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇନଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଟି ଇନଭେଣ୍ଟୋରୀ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ, ପ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଚାଳନା, ଉପଭୋକ୍ତା ପ୍ରବେଶ ପରିଚାଳନା, ବିକ୍ରେତା ବିପଦ ପରିଚାଳନା, ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ରଣନୀତି, ବ୍ୟବସାୟ ନିରନ୍ତରତା ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତର ଅଭାବ ଏବଂ ଅନୁପାଳନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଲଗାତାର ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଆଇଟି ବିପଦ ଏବଂ ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷା ଶାସନରେ ଅଭାବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ନିୟାମକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଲଗାତାର ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଆଇଟି ବିପଦ ଏବଂ ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷା ଶାସନରେ ଅଭାବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ନିୟାମକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।