FeaturedLatestNews

୫ ଦିନ ଭିତରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ସଂକେତ ଟିଭି) : ଆଗାମୀ ୫ଦିନ ଭିତରେ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ କେରଳ ଛୁଇଁପାରେ। ଜୁନ ୧ସୁଦ୍ଧା କେରଳ ଛୁଇଁବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ପାଗ ଅନୁକୂଳ ଥିବାରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ମୌସୁମୀ କେରଳ ଛୁଇଁପାରେ। ସେପଟେ କାଲିଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିବ ତାତି। ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ତାତି ବଢ଼ିଲେ ବି ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହିଟୱେଭ୍ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। କିଛି ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଜନିତ ବର୍ଷା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି।

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେରଳରେ ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ଅନୁକୂଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆରବ ସାଗରର କିଛି ଅଂଶ, ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏବଂ କୋମରିନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶକୁ ଯାଇପାରେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦ୍ୱୀପ ଅଞ୍ଚଳ, କେରଳର କିଛି ଅଂଶ, ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର କିଛି ଅଂଶରେ ମୌସୁମୀ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାବେଳେ ଆଇଏମଡି କହିଥିଲେ ଯେ ମୌସୁମୀ ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମୌସୁମୀ ୩୧ ମଇ କିମ୍ବା ୧ ଜୁନ୍ ରେ କେରଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ । IMD ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଏହା କେଉଁ ବେଗରେ ଗତି କରୁଛି ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏହା ଜୁନ୍ ୧୮ ରୁ ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଗୋରଖପୁର କିମ୍ବା ବାରାଣାସୀ ଦେଇ ୟୁପି ପ୍ରବେଶ କରିବ ।